Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 257 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

40 rocznica masakry studentów

czwartek, 02 października 2008 22:10

Dzisiaj, w czwartek, Meksyk obchodzi 40 rocznicę masakry studentów na Placu Trzech Kultur (lub Tlatelolco) w stolicy kraju, do której doszło 2 października 1968 roku. Ówczesny rząd Gustavo Diaz Ordana twierdził, że zginęło 30 osób, ale międzynarodowe organizacje i dziennikarze doliczyli się ponad 300 zwłok. Policja i wojsko okrążyły studentów  uzbrojeni w ciężką broń, w tym czołgi i pojazdy pancerne, otwierając do nich bezkarnie ogień.

 

Rząd rządzącej Meksykiem przez  71 lat Rewolucyjnej Partii Instytucjonalnej (PRI) oskarżył studentów o popieranie komunizmu. PRI zostało odsunięte od władzy dopiero w 2000 roku i wówczas prezydent Vicente Fox powołał specjalną komisję, która miała zająć się wydarzeniami z 1968 roku, ale dotąd nikt nie został ukarany za spowodowanie masakry studentów.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (28) | dodaj komentarz

Boliwia: Zerwane negocjacje

czwartek, 02 października 2008 17:42

Czterej opozycyjni „gubernatorzy" zerwali negocjacje z rządem centralnym Boliwii Evo Moralesa, oskarżając go o aresztowanie, przy pomocy zamaskowanych ludzi w Villamonte, jednego z opozycyjnych przywódców, José Vaca z boliwijskiego Chaco (region Chaco rozciąga się również na Paragwaj i Argentynę). Morales zaprzeczył temu i poprosił opozycję o powrót do stołu negocjacyjnego.  

 

Przemawiający w imieniu innych gubernatorów, Mario Cossio z departamentu (stanu) Tarija, powiedział, że by ukazać iż negocjacje nie zostały jednak całkiem zerwane, wszyscy opozycyjni gubernatorzy pozostaną w Cochabamba.  Zapowiedział również, że zwrócą się z prośbą do zagranicznych obserwatorów z ramienia ONZ, UE, oraz organizacji państw Ameryki Południowej i OPA, aby ci pomogli w dalszym dialogu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Zabito studenckiego przywódcę

czwartek, 02 października 2008 15:34

Przewodniczący Federacji Ośrodków Uniwersyteckich Uniwersytetu stanu Zulia, Julio Soto, który był również jednym z liderów partii opozycyjnej społeczno-chrześcijańskiej wobec prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, został zabity wieloma strzałami, kiedy jechał swoim samochodem przez miasto Maracaibo. Znajdujący się z nim w samochodzie terenowym inny student został ranny.

 

Minister Spraw Wewnętrznych Wenezueli, Tarek El Aissami, już kazał przeprowadzić dochodzenie, którego celem ma być znalezienie i aresztowanie sprawców zabójstwa. Według policji z Maracaibo wszystko wskazuje na to, że morderstwa dokonał ktoś specjalnie do tego wynajęty.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Brazylia liderem kontynentalnym

czwartek, 02 października 2008 15:26

Według hiszpańskiej gazety "El País" Brazylia dzisiaj jest głównym liderem politycznym w Ameryce Południowej, w części dzięki polityce zewnętrznej prezydenta Luiza Inacio Lula da Silva. Bez Brazylii dzisiaj nie można na tym kontynencie powziąć żadnej ważnej decyzji, a jej rola została jeszcze bardziej potwierdzona na skończonym w środę szczycie w Manaus, w którym obok prezydenta Brazylii uczestniczyli najbardziej radykalni lewicowi przywódcy latynoscy: Chavez (Wenezuela), Morales (Boliwia) i Correa (Ekwador). Podjęto tam decyzję o otwarciu wodnego i ziemnego międzyoceanicznego korytarza, coś niezwykle ważnego, ale również wymagającego olbrzymich nakładów.

 

„El País" chwali postawę i sposób poruszania się Luli na międzynarodowej scenie, na której porusza się on jak „ryba w wodzie". Podkreśla również jego wielką popularność wewnątrz Brazylii, którą zyskał dzięki dobrej sytuacji gospodarczej Brazylii, spadkowi bezrobocie i działalności społecznej, która zmniejszyła nieco nierówność społeczną, zwłaszcza pozytywne wyniki tzw. Stypendium Rodzinnego. Hiszpanie jednak wskazują również, że istnieją inne, również ważne przyczyny euforii, w jakiej znajduje się Brazylia, jak chociażby odkrycie olbrzymich złóż ropy naftowej w wodach przybrzeżnych na przeciw stanów Rio de Janeiro i São Paulo. Pomimo to Brazylia wcale nie skupia się jedynie na wydobyciu ropy naftowej, ale również przewodzi krajom zainteresowanych produkcją biopaliwa.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Kuba: Brakuje towarów

środa, 01 października 2008 15:56

Główne sklepy na Kubie cierpią na brak towarów żywnościowych, co ma związek z decyzją rządu, aby środkami policyjnymi przeciwstawić się wzrostowi cen (nawet o 300%) z powodu dwóch huraganów, które spustoszyły wyspę pomiędzy 30 sierpnia i 9 września, powodując straty dochodzące do 5 miliardów dolarów. Dla przykładu w Hawanie niektóre sklepy w 80% są puste.

 

Rząd ogłosił w środkach masowego przekazu ostrą reakcję, tj walkę metodami policyjnymi z jakąkolwiek „spekulacją cen", starając się w ten sposób zastraszyć rolników i inne osoby, które sprzedają żywność po znacznie wyższej, aniżeli przed nadejściem huraganów, cenie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Najniebezpieczniejsze miasto Ameryki Łacińskiej

środa, 01 października 2008 15:43

Czasopismo z USA "Foreign Policy" opublikowała listę miast z największą liczbą popełnionych w nich zabójstw. Okazuje się, że najwięcej morderstw w krajach Ameryki Łacińskiej popełnia się w stolicy Wenezueli, w Caracas, co ma związek z narkotykami i ze wzrostem liczby różnych gangów, tzw. pandillas.

 

W Caracas aktualnie ginie rocznie 130 osób na każde 100 tys. mieszkańców, przy czym liczby te nie biorą pod uwagę zabójstw praktykowanych wewnątrz więzień.  

 

W całej Wenezueli liczba zabójstw wynosi aktualnie 52 na 100 tys. mieszkańców, znacznie więcej niż w Meksyku (24 zabójstw na 100 tys. obywateli), Brazylii (23/100 tys.), Argentynie (9/100 tys.) czy Chile (1,9 na 100 tys. mieszkańców).


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Kolumbia posiada najwięcej uchodźców

środa, 01 października 2008 15:23

W pierwszym półroczu bieżącego, 2008 roku, w Kolumbii musiało uciec ze swoich miejsc zamieszkania 270.675 osób, czyli o 41% więcej, aniżeli w tym samym okresie w 2007 roku. Jest to największa liczba uciekinierów od 1985 roku, co stawia również Kolumbię na niechlubnym drugim miejscu na Swiecie, zaraz po Sudanie.

 

Oficjalnie w Kolumbii żyje 2,6 miliona osób, które były zmuszone do porzucenia swoich domów, ale przypuszcza się, że w rzeczywistości liczba ta dochodzi do 4 milionów osób. Powodem są działania zbrojne ze strony wojska, partyzantów, grup paramilitarnych i handlarzy narkotyków. W wielu regionach Kolumbii rządzą prawdziwe mafie, które pobierają podatki i kontrolują życie polityczne, zabijając nie tylko poszczególne, sprzeciwiające się im osoby, ale również dokonując masowych zabójstw. Poza tym, zarówno wojsko, jak i partyzanci i militarzyści zmuszają młodych mężczyzn do wejścia w ich szeregi.

 

Oficjalnie średnio w Kolumbii przypada 632 osób, które porzuciły swoje miejsce zamieszkania, na każde 100 tys. mieszkańców, ale w pierwszym półroczu 2008 roku liczba ta wzrosła do 1.503 osób.  Problem ten dotyczy całego obszaru kraju, ale najwięcej przypadków zanotowano w departamentach (stany) Antioquia, Bogocie i Meta.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Po referendum w Ekwadorze

środa, 01 października 2008 0:18

Po podliczeniu 98,31% głosów oddanych w niedzielnym referendum w Ekwadorze, aż 63,95% głosujących poparło dotąd nową, zaproponowaną przez socjalistyczny rząd Rafaela Correa Konstytucję. Przeciw Konstytucji głosowało 28,8% wyborców, pusty głos oddało 0,74%, a innych 7,23% głosów zostało unieważnionych. Prawo do głosowania miało 9.754.883 obywateli Ekwadoru.

 

W twierdzy opozycji, w najludniejszym mieście kraju, Guayaquil, przeciw Konstytucji głosowało nieco więcej osób (46,98%), aniżeli za jej przyjęciem (45,68%).

 

Correa zaczął już przygotowywać na podstawie nowej, przyjętej w niedzielę Konstytucji zmiany w kraju, mające również pozwolić mu zostać ponownie wybranym na prezydenta Ekwadoru, ponieważ pozwala ona na ponowny wybór aktualnie rządzącego krajem prezydenta. Correa może zostać przy władzy nawet aż do 2017 roku.

Nowa Konstytucja jest dwudziestą w dziejach Ekwadoru. Daje ona większą władzę prezydentowi oraz poszerza ona udział paźństwa w gospodarce, gwarantując darmowe zdrowie i oświatę oraz zabraniając instalacji zagranicznych baz wojskowych na terenie Ekwadoru (w tym roku wygasa pozowolenie na istnienie w tym kraju bazy USA).


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (6) | dodaj komentarz

Kolejnych 16 zabitych

poniedziałek, 29 września 2008 23:16

Policja meksykańska znalazła w poniedziałek 16 porzuconych ciał w przygranicznym mieście (z USA, na południe od San Diego) Tijuana. Prawdopodobnie zostali oni zabici z zemsty za schwytanie przez policję znanego oficjalnego mordercy największego w mieście z gangów handlarzy narkotyków,  Arellano Felix. Taką przynajmniej wiadomość zabójcy zostawili przy ciałach.

 

12 ciał z plastykowymi workami na głowie porzucono rzuconych na siebie w pobliżu szkoły podstawowej i muru z namalowanym na nim obliczem gubernatora Dolnej Kalifornii, Jose Gadalupe Osuna, wszystkie zabite strzałem w głowę. Pozostałe cztery ciała ze związanymi taśmą izolującą rękoma i nogami bandyci porzucili przed gabinetem prokuratora generalnego w Tijuana.

 

Jedynie w tym roku zabito już w walce pomiędzy kartelami handlarzy narkotyków i w walce pomiędzy kartelami i służbami bezpieczeństwa Meksyku ponad 3 tys. osób.

 

Prezydent kraju, Felipe Calderón, wydał wojnę kartelom handlarzy narkotyków, ale ci odpowiedzieli jeszcze większą przemocą. Podczas Dnia Niepodległości we wrześniu rzucili nawet granaty w tłum świętujących niewinnych osób w mieście urodzin Calderona.

 
Zdjecie niketórych z zabitych mozna zobaczyc w:

www.infobae.com/interior/noticiasFotos.php?idxNota=406410&idxSeccion=3702&opcion=undefined&layout=undefined


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Amazônia dalej niszczona

poniedziałek, 29 września 2008 22:09

W sierpniu zniszczono 756 km² puszczy amazońskiej, czyli o 134% więcej niż w lipcu (323 km²).  Najwięcej spalono i wycięto puszczy w stanie Pará (435 km²) i w Mato Grosso (229 km²). Jako że dane są z satelitów, a w takich stanach jak Amapá i Roraima przez większość sierpnia niebo było pokryte chmurami, to trudno jest dzisiaj powiedzieć, czy w rzeczywistości nie zniszczono znacznie więcej obszaru lasów.

 

W tym roku już zniszczono 5.681 km² puszczy amazońskiej, w tym w samym stanie Mato Grosso spalono i wycięto 3.030 km², a w Pará 1.552 km². Dane te dotyuczą jedynie tzw. Amazonii Prawnej (Amazonia Legal), w której skład wchodzą następujące stany: Acre, Amapá, Pará, Amazonas, Mato Grosso, Rondônia, Roraima e Tocantins i część Maranhão.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Brazylijczycy o przestępczości i bezpieczeństwie

poniedziałek, 29 września 2008 21:59

Większość Brazylijczyków, bo aż 53% uważa, że sytuacja bezpieczeństwa publicznego w ich kraju jest zła lub bardzo zła. Jedynie 18% uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą, a 29% uważa za regularną. 46% Brazylijczyków twierdzi, że w ostatnich dziesięciu latach sytuacja bezpieczeństwa w ich kraju się pogorszyła, a 28% uważa ją za taką samą.

 

41% uważa, że w celu polepszenia bezpieczeństwa w kraju potrzeba bardziej zainwestować w działalność społeczną, zwłaszcza w służbę zdrowia i w przygotowanie zawodowe młodzieży, a jedynie 28% stwierdza, że z przemocą można wygrać poprzez wzmocnienie policji i zwiększenie kar dla przestępców. Podczas pytań z sugestią co do możliwości odpowiedzi, wielu zapytanych wskazało również na potrzebę walki z handlem narkotyków i z nielegalnym posiadaniem broni palnej, jak również domagało się lepszego działania policji.

 

Badania również wskazują, że 81% Brazylijczyków jest za użyciem wojska w walce z przestępczością, a 80% jest za zmniejszenie wieku karania przestępców z 18 do 16 lat. Poza tym, 76% jest za stosowaniem kar alternatywnych w przypadku przestępstw lżejszych, a 58% jest za prywatyzacją więzień.

 

Inną ciekawostką może być fakt, że 64% Brazylijczyków jest za wprowadzeniem kary dożywotniego więzienia, a 43% jest nawet za karą śmierci.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Partyzanci zabili swojego przywódcę

poniedziałek, 29 września 2008 5:36

Czterech partyzantów z drugiej najsilniejszej grupy zbrojnej w Kolumbii, ELN (Armia Wyzwolenia Narodowego), zabiło w mieście Argelia (stan Cauca) swojego szefa o prezwisku „Gomez" z kompanii „Camilo Cienfuegos", aby oddać się w ręce władz kolumbijskich i poddać się specjalnemu programowi ofiarowanemu przez nie dezertującym partyzantom.


Dezertorzy powiedzieli, że zwłoki „Gomeza" wrzucili do rzeki. Opowiedzieli oni również w kolumbijskiej telewizji, że powodem zabicia go i dezercji było złe wyżywienie, zły stan zdrowia wielu z towarzyszy i złe traktowanie ich przez „Gomeza", który w ELN był już od piętnastu lat. Powiedzieli również, że wielu innych partyzantów chce zdezertować z powodu presji wojska i utraty przez ELN swojego uzasadnienia ideologicznego, co doprowadza do częstych konfliktów wewnętrznych.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Boliwia: Negocjacje odłożone

poniedziałek, 29 września 2008 5:35

Prezydent Boliwii, Evo Morales, oraz boliwijska opozycja, postanowili przełożyć na następną niedzielę (5 października) negocjacje, które miały się odbyć w poniedziałek. Decyzję o tym podjęli podczas niedzielnego spotkania w La Paz prezydent Ewo Morales i gubernator najbogatszego departamentu (stanu), Santa Cruz, Ruben Costas, który również reprezentował podczas tego spotkania inne trzy opozycyjne departamenty.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Energia atomowa w Wenezueli?

poniedziałek, 29 września 2008 1:33

Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, oświadczył w niedzielę, że jego kraj zbuduje reaktor atomowy w celach pokojowych. Przypomniał on zarazem, że Brazylia i Argentyna już posiadają takie reaktory oraz dodał, że istnieje już odpowiednia komisja pracująca nad całą sprawą, a sam premier Rosji, Władimir Putin, zaofiarował już Wenezueli swoją pomoc.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat Rosja i Wenezuela podpisały 12 kontraktów o wartości 4,4 miliarda dolarów USA. W piątek rosyjski Gazprom i wenezuelska PDVSA podpisały kolejną ugodę, a pięć innych wielkich firm rosyjskich ma zainwestować wiele milionów w Wenezueli w wydobycie i przeróbkę ropy naftowej.

 

Przypomnijmy, że oświadczenie o budowie reaktora atomowego i kolejnym zbliżeniu z Rosją ma miejsce w chwili, kiedy doszło do wielkiego kryzysu pomiędzy Wenezuelą i USA, min. doszło do wyrzucenia ambasadora USA z Caracas oraz do oskarżenia USA przez Chaveza, że te pragną go zabić oraz dokonać zamachu stanu w Wenezueli i Boliwii.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Marksistowscy partyzanci i rakiety

poniedziałek, 29 września 2008 1:19

Szef kolumbijskich sił zbrojnych, Freddy Padilla, oświadczył, że FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) mogłyby zdobyć dostęp do rakiet jedynie przy pomocy rządu któregoś z państw. Rakiety bowiem posiadają wysoką technologię, wymagającą specjalistycznej opieki, aby były gotowe do użycia, co w warunkach kolumbijskiej dżungli jest raczej niemożliwe, uważa Padilla.

 

Tymczasem w jednym z przechwyconych e-maili z 16 sierpnia, które miał wysłać szef marksistowskich partyzantów, „Alfonso Cano", kolumbijski wywiad wojskowy dowiedział się, że ten jest zainteresowany właśnie zakupem nowych bronii i rakiet.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wezwał do zachowania jedności

poniedziałek, 29 września 2008 1:00

Prezydent Ekwadoru, Rafael Correa, wezwał obywateli tego kraju do zachowania "jedności" wobec ogłoszenia, że badania opinii publicznej przeprowadzone w dniu przeprowadzenia plebiscytu dały wielkie zwycięstwo zwolennikom nowej Konstytucji.

 

Correa głosował w najludniejszym mieście Ekwadoru, w Guayaquil. Według niego odniesione dzisiaj zwycięstwo jest kontynuacją rewolucji zapoczętej w 2006 roku wraz z wyborem jego, socjalisty, na prezydenta kraju. Podziękował za zwycięstwo Bogu i ludowi Ekwadoru, który nie dał się manipulacjom i zgorzknieniu przeciwników nowej Konstytucji. Przypuszcza się, że od 66% do 70% ludności głosowało za „tak" i to pomimo ostrej kampanii za „nie" prawicy i Kościołów rzymskokatolickiego i protestanckich.

 

Najwyższy Trybunał Wyborczy dotąd nie podał żadnych oficjalnych wyników plebiscytu.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wzmocnili bezpieczeństwo Żydów

poniedziałek, 29 września 2008 0:47

Rząd Argentyny zdecydował się na wzmocnienie bezpieczeństwa instytucji żydowskich w tym kraju po tym, jak Hezbollah zagroził dokonaniem nowych ataków. Zaczyna się bowiem nowy rok żydowski, więc również liczba osób zbierających się w różnych instytucjach ulega w tym okresie zwiększeniu. Poza tym, argentyńscy Żydzi posiadają już od jakiegoś czasu wiadomość o zwiększonym zagrożeniu ze strony muzułmanów z Hezbollahu. Dlatego to nie spodoba im się również polityka prezydentów Wenezueli, Hugo Chaveza, oraz Boliwii, Evo Moralesa, umożliwiająca wjazd do tych kraju wielu Irańczyków i Libańczyków bez odpowiedniej ich kontroli.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wypadek autobusowy

poniedziałek, 29 września 2008 0:34

W dystrykcie Olmos, około 800 km. od Limy, Peru, w wypadku autobusowym, który spadł z wysokości około60 metrów, zginęło 17 osób, a innych kilkanaścioro odniosło rany.  Autobusem z Tarapoto do Sullana jechało razem 78 pasażerów.

 

Na drogach Peru często dochodzi do wypadków, ponieważ kierowcy nie zawsze są dobrze przygotowani, a drogi i pojazdy znajdują się często w złym stanie. Według oficjalnych danych w pierwszym półroczu tego roku w 930 wypadkach zginęło 391 osób, a 2.777 zostało rannych.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Powodzie w Meksyku

niedziela, 28 września 2008 18:19

Obfite opady deszczu spowodowały wezbranie rzek w meksykańskim stanie Tabasco, podtapiając setki domów i zmuszając do ewakuacji około 7 tysięcy osób. Około 50 rodzin zostało już ewakuowanych do Villahermosa, czyli do stolicy stanu Tabasco. Burmistrz tego miasta, Evaristo Hernandez, oświadczył, że zagrożonych powodzią jest w nim około 50 tys. osób.

 

Wojsko i marynarka Meksyku już zaczęły akcję ewakuowania najbardziej zagrożonych miejscowości.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Plac imienia przywódcy FARC

piątek, 26 września 2008 22:48

W Caracas zostanie otwarty plac, którego imię uczci przywódcę i jednego z założycieli w 1964 roku marksistowskiej partyzantki Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), zmarłego w marcu Manuela Marulandy. Projekt został poparty przez Komunistyczną Partię Wenezueli, a do Caracas już się zjechało, aby uczestniczyć w jego otwarciu, wielu latynoskich przywódców komunistycznych i byłych partyzantów.

 

Według wenezuelańskiej prasy Kontynentalna Koordenacja Bolivariańska jest organizacją, która jednoczy latynoskie partie lewicowe i komunistycznych przywódców popierających walkę FARC. Tymczasem parlament Kolumbii wydał komunikat, uznając otwarcie placu jako „międzynarodową apologię przestępstwa".

 

16 stycznia rząd Wenezueli usunął marksistowską FARC oraz drugą co do wielkości partyzantkę Kolumbii, Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN - o linii naśladującej metody Ché Guevary), z listy organizacji terrorystycznej, nadając im status grup zbrojnych.

 

27 maja sekretarz generalny Wenezuelańskiej Parti Komunistycznej, Óscar Figuera, potwierdził istnienie strategicznego przymierza pomiędzy jego partią i FARC „w celu walki z imerializmem".


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Ekwador przed plebiscytem

piątek, 26 września 2008 13:38

28 września około 10 milionów obywateli Ekwadoru zadecyduje, czy zaakeptować nową Konstytucję, zatwierdzoną już w głosowaniu w Montecristi przez parlament. Nowy tekst składa się z 444 artykułów, poza tzw. Reżimem Przejściowym, czyli okresem utworzenia praw i przepisów, mających pomóc wprowadzić nową Konstytucję w życie. Poza tym, jeśli zostanie ona zaakceptowana, to prawdopodobnie jeszcze w lutym  2009 r. dojdzie do wyborów na wszystkie stanowiska rządowe, włącznie ze stanowiskiem prezydenta kraju, zajmowanym przez Rafaela Correia, który w ostatnich miesiącach odwiedził dziesiątki ekwadorskich miast, nawołując do głosowania na rzecz nowej Konstytucji. Poza tym Correia broni użycia państwowych środków masowego przekazu przez niego i innych zwolenników nowej Konstytucji, w celu robienia jej reklamy. Tłumaczą się, że mają „prawo i obowiązek" poinformowania obywateli o nowym projekcie władz.

 

Chociaż niby zwolennicy nowej Konstytucji mają mieć przewagę, to jednak w największym i najbogatszym mieście Ekwadoru, Guayaquil, przewagę mogą mieć jej przeciwnicy, ponieważ w mieście tym bardzo silna jest prawica na czele ze swoim przywódcą, Jaime Nebotem (burmistrz). Ten zapowiedział już, że jeśli „tak" wygra, to on nie będzie po raz trzeci kandydował na urząd burmistrza, ponieważ nie chce być jedynie urzędnikiem władzy centralnej z Quito. Nowa Konstytucja ogranicza bowiem władzę władz lokalnych, wzmacniając władzę prezydencką.

 

Przeciwko nowej Konstytucji jest również Kościół rzymskokatolicki i większość Kościołów protestanckich, ponieważ uważają, że otwiera ona możliwość praktykowania aborcji i zawierania małżeństw homoseksualnych. Aktualna Konstytucja została zatwierdzona w 1998 roku po silnym kryzysie politycznym, w którym od władzy został usunięty prezydent Abdalá Bucaram. Odtąd siedmiu prezydentów nie skończyło swojego mandatu... .  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Negocjacje przełożone do poniedziałku

piątek, 26 września 2008 2:42

Negocjacje pomiędzy rządem i opozycją w Boliwii zostały zawieszone do poniedziałku, aż prezydent, Evo Morales, będzie mógł osobiście dalej  uczestniczyć w negocjacjach w Cochabamba. Morales bowiem powrócił w czwartek z Nowego Yorku i spotkał się z opozycją, oczekując na podpisanie jeszcze tego samego dnia ugody, ale jednak do niej nie doszło. Najtrudniejsze punkty negocjacji dotyczyły pieniędzy, jakie mają otrzymywać stany, w których wydobywa się gaz (z jego sprzedaży) oraz polityczna, finansowa i administracyjna autonomia stanów wobec rządu centralnego z La Paz. Nie dyskutowano natomiast problemu nowej Konstytucji, którą rząd Moralesa chce oddać pod powszechne referendum, przy czym jego data miałaby zostać ustanowiona do 15 października.

 

Rzecznik opozycji, „gubernator" departamentu (stanu) Tarija, Mario Cossio, powiedział dziennikarzom, że obydwie strony ukazują wolę kontynuowania dialogu i porozumienia, ale opozycja nie podpisze układu, aż zostaną wynegocjowane sprawy związane z podatkiem od sprzedaży gazu i ropy oraz autonomii poszczególnych departamentów wobec władzy centralnej. Opozycja również czeka jeszcze na rozpoczęcie dyskusji w sprawie nowej Konstytucji, która dla niej jest sprawą centralną.

 

Przed przeniesieniem negocjacji na poniedziałek popierające Moralesa ruchy społeczne, zwłaszcza chłopskie (indiańskie), zapowiedziały, że pomaszerują w sobotę na miasto Santa Cruz, aby wywrzeć tam odpowiednie naciski.  We wtorek liderzy tych ruchów zapowiedzieli zawieszenie swoich nacisków na opozycję, ale teraz przypuszcza się, że zbiorą się oni pod koniec tygodnia, aby zaplanować dalsze swoje działanie.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Nawałnica tropikalna Kyle

piątek, 26 września 2008 2:19

 

W czwartek utworzyła się na Atlantyku 11 w tegorocznym sezonie huraganów nawałnica tropikalna, która w najbliższych dniach może przemienić się w huragan. Jej początek był w regionie Portoryko, Wysp Dziewiczych i Wyspy Hispanioli (Republika Dominikany i Haiti). W Portoryko przynajmniej cztery osoby zginęły, a dziesiątki domów znalazło się zalanych wodą.

 

Aktualnie nawałnica Kyle z szybkością 72 km/na godzinę kieruje się w stronę Bermudów, a symulacje komputerowe wskazują, że może ona właśnie przemienić się w huragan.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Piorun zabił trzy osoby

środa, 24 września 2008 5:11

Trzy osoby z tej samej rodziny zginęły od pioruna, kiedy przebywały na werandzie swojego domu w San Felix Guaribiara, przy wybrzeżu Morza Karaibskiego, okręg Ngobe Buglé, prowincja Bocas del Toro, Panama (w pobliżu granicy z Kostaryką), podczas trwania burzy. Zginęli 53 letni Santo Martinez, 42 letnia jego żona, Viviana Serrano, oraz 18 letni ich syn, Bonifacio Martinez. Dziwięcioro innych ich dzieci przebywało wewnątrz domu i nic się im nie stało.

 

31 lipca trzy inne osoby zginęły w Panamie od pioruna, a pięć zostało rannych, kiedy kroczyły w górzystym regionie Vale de Antón.

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (5) | dodaj komentarz

Morales potępia USA

środa, 24 września 2008 5:00

Prezydent Boliwii, Evo Morales, skrytykował rząd USA, że ten nie potępił „zamachu cywilnego" w jego kraju, który właśnie jest opanowywany. Usprawiedliwił się, że to był właśnie jeden z powodów, dla którego wyrzucił ambasadora USA w La Paz, Philipa Goldberga, który również miał, według Moralesa, konspirować z opozycyjnymi gubernatorami przeciw jego rządowi i przedsięwziętym przez niego reformom.  

 

Mówiąc o nie potępieniu przez USA i samego Busha (który dzisiaj na ONZ mówił o terroryźmie) postępowania opozycji w Boliwii, Moralesowi chodziło o najścia, jakich dokonała opozycja na 75 instalacji państwowych, podpalenie gazociągu i o zabicie około 20 osób (prawie wszyscy byli to popierający Moralesa indiańscy chłopi). Prezydent Boliwii powiedział, że szanuje lud USA, ale wyrzucenie ambasadora tego kraju było ukazaniem, że polityka tego kraju wobec Boliwii musi ulec zmianie. „Jako że jesteśmy częścią kultury dialogu, przyjaźni, dyplomacji ludów, będziemy czekać, aż rząd Stanów Zjednoczonych będzie mógł skorygować zachowanie poszczególnych ambasadorów, którzy przeszli przez Boliwię", powiedział Morales, dodając, że Boliwijczycy nie życzą sobie relacji z USA opartej na interwencji i konspiracji.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Komputer FARC w ręku FBI

środa, 24 września 2008 4:29

Amerykańska FBI posiada w swich rękach komputer, jaki został przechwycony wraz ze strażnikiem FARC, którego schwytano podczas akcji uwolnienia Ingrid Betancourt, trzech Amerykanów i innych jedenastu więźniów (na początku lipca). Ci strażnicy to „Cesar" i „Gafas", którzy weszli również do helikopteru z więźniami i zostali w nim obezwładnieni. W komputerze znaleziono min. wiadomości o udziale w wymianie kokainy na broń automatyczną dla FARC, w jakiej w Brazylii uczestniczył w 2003 r. „Gafas" (Alexander Farfan Suarez).

 

Wiadomość o komputerze przekazała rozgłośnia „RCN" zaledwie kilka godzin po tym, jak minister obrony, Juan Manuel Santos, zaprzeczył, że skonfiskowano partyzantom w dniu uwonienia 15 więźniów jakikolwiek komputer.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Morales do FARC

środa, 24 września 2008 4:09

Prezydent Boliwii, Evo Morales, spotkał się dzisiaj w Nowym Yorku z prezydentem Kolumbii, Alvaro Uribe. Później, podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, aby marksistowska partyzantka z Kolumbii, Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), uważały i nie „wchodziły w grę imperium". Według Moralesa, dzisiaj nie jest czas walki zbrojnej, ale wyzwolenie ludu następuje poprzez zdobywanie głosu wyborców.

 

Uribe poprosił Moralesa, aby ten zwrócił się do FARC z prośbą, by te zawiesiły swoje akcje z użyciem przemocy. „Jak byłoby dobrze, gdyby (FARC) przemieniły się w partię polityczną i przyłączyły się do wyścigu wyborczego, ponieważ nie znajdujemy się w czasie czynienia rewolucji, kończąc z życiem", dodał Morales. Przypomniał również słowa Fidela Castro z 2003 roku, kiedy ten miał powiedzieć: „Nie czyńcie tego, co ja uczyniłem, ale co Hugo Chavez czyni teraz", tj. by działać poprzez reformy.

 

Co do relacji ze spotkania Uribe Morales powiedział: „Pozdrawiam go, ponieważ szanuje prawdę i potrafi wysłuchać argumentów".


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Ingrid nie będzie kandydować

wtorek, 23 września 2008 22:24

Uwolniona 2 lipca z rąk marksistowskich partyzantów z FARC Ingrid Betancourt powiedziała w Radiu Caracol, że nie ma zamiaru uczestniczyć w wyborach prezydenckich w Kolumbii w 2010 roku.

 

Ingrid powiedziała, że istnieje wiele innych sposobów, poprzez które ona może pomóc w Kolumbii, zwłaszcza znajdującym się w ręcach partyzantów więźniom. Ona sama żyje teraz we Francji i nie ma zamiaru powrócić do Kolumbii, gdyż dodatkowo grożono jej ostatnio śmiercią.

 

W tych dniach Ingrid Betancourt jadła w Nowym Yorku kolację z prezydentem Kolumbii, Alvaro Uribe. Głównym tematem ich rozmowy miała być strategia w celu uwolnienia innych, przetrzymywanych przez FARC więźniów.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Policja przechwyciła 9 ton marihuany

wtorek, 23 września 2008 22:03

Brazylia jest trzecim na świecie (po USA i Uni Europejskiej) spożywcą narkotyków. Przechwytywanie więc przez policję wielkich ilości marihuany czy nawet kokainy nie jest tutaj żadną rzadkością.

 

Wielkim producentem marihuany (w Brazylii zwanej maconha) na brazylijski rynek jest Paragwaj. Dzisiaj, we wtorek, we wspólnej akcji policji federalnej i policji drogowej przechwycono na szosie stanowej w Ponta Porã, stan Mato Grosso, około 9 ton paragwajskiej marihuany. Była ona przeznaczona na rynek w São Paulo. Aresztowano wiozącego ją ciężarówką kierowcę.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Evo chce pośpiechu

wtorek, 23 września 2008 13:51

Sytuacja w Boliwii jest coraz bardziej napięta i prezydent Boliwii, Evo Morales, prosi opozycję, aby ta czym prędzej podpisała układ z rządem centralnym, nawet w czasie, kiedy on, prezydent, będzie znajdować się poza granicami kraju, uczestnicząc w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Yorku. Powróci do Boliwii w czwartek, mając wówczas spotkać się z opozycyjnymi gubernatorami i z międzynarodowymi obserwatorami w Cochabamba.

 

Przed odlotem Evo powiedział, że byłoby wspaniale, gdyby opozycja podpisała układ jeszcze dzisiaj lub jutro, powodują nastanie spokoju i pokoju w Santa Cruz, najbogatszej prowincji Boliwii, gdzie zwolennicy Moralesa przez cały czas presjonują miejscowe władze pochodami, uzbrojeni w strzelby, proce, dynamit, kije, itd.  

 

Tymczasem rzecznik opozycji, gubernator Tarija, Mario Cossio, skrytykował pośpiech Moralesa. Powiedział, że opozycja jest gotowa podpisać dokument popierający nową, proponowaną przez Moralesa Konstytucję, ale wpierw musi przedyskutować niektóre jej punkty, jak chociażby ten dotyczący reformy rolnej.

 

Zwolennicy prezydenta Moralesa, zazwyczaj chłopi i górnicy, skupili się w departamencie (stanie) Santa Cruz w takich miejscowościach  jak Yapacani, San Julian i La Guardia. Opozycja w chwili obecnej rządzi czterema departamentami: Santa Cruz, Beni, Tarija i Chuquisaca. W piątym departamencie, Pando, gubernator Leopoldo Fernandez został usunięty od władzy i aresztowany za niepodporządkowanie się nakazowi rządu centralnego z La Paz o wprowadzeniu tam stanu wyjątkowego i bycie zlecodawcą masakry 16 osób w dniu 11 września. Jest on przetrzymywany w areszcie w La Paz. Na jego miejsce Pando zarządza od poniedziałku admirał marynarki wojennej, Landelino Rafael Bandeira (Boliwia nie ma dostępu do morza, a jedynie rzeki i jeziora).


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Chavez w Chinach

wtorek, 23 września 2008 13:32

Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, przybył do Chin i jeszcze na lotnisku w Pekinie powiedział, że dla niego jest ważniejszy pobyt w tej chwili w Chinach, aniżeli na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Yorku.

 

Chavez będzie przebywał w Chinach przez trzy dni. Przybył tam z Kuby, gdzie spotkał się z braćmi Fidelem i Raulem Castro. Z Pekinu uda się do Moskwy w Rosji, a następnie jeszcze do Francji i Portugalii.

 

W Pekinie prezydent Wenezueli, wielki przeciwnik USA w Ameryce Łacińskiej (przy czym to USA sprzedaje on głównie swoją ropę naftową, otrzymując dolary, które inwestuje w broń i antyamerykańską reklamę), spotka się z prezydentem Hu Jintao, a następnie podpisze różne kontrakty, jak np. kupna 24 samolotów wojskowych i budowy w Wenezueli i Chinach rafinerii naftowych dla przetwórstwa wenezuelańskiej ropy.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Poszukiwali „Polaka”, zamordowali piętnastu

wtorek, 23 września 2008 5:59

15 osób zostało zamordowanych i 8 rannych w miejscowości Guaíra, na granicy stanu Paraná w Brazyli i Paragwaju. Prawdopodobnie chodziło o porachunki pomiędzy handlarzami narkotyków, a morderstwa dokonało przynajmniej 5 osób, które następnie wsiadły do łodzi i odpłynęły do Paragwaju, jak twierdzi brazylijska policja.

 

Mordercy przypłynęli łodzią przez Jezioro Itaipu do małej faveli w Guaíra, zwanej Vila Santa Clara, poszukując niejakiego „Polaco", czyli „Polaka", który już przebywał w więzieniu za handel narkotykami, kazał zabić jakiegoś przywódcę konkurencyjnej bandy i był winien bandzie 4 tys. reali. Teraz mordercy spotkali go w towarzystwie dwóch kobiet w łodzi, zabijając kobiety i zmuszając „Polaka" do zadzwonienia do innych członków grupy, aby ci zjawili się natychmiast w odludnym domku, używanym przez grupę „Polaka" do składowania narkotyków. Przybywających mordercy natychmiast wiązali, po czym zabili ich strzałami z broni. Z ośmioro, którzy przeżyli ranni, większość udawała martwych.

 

Sześcioro osób zostało zabitych jednak podczas ucieczki, więc nie można mówić, że wszyscy, którzy zginęli lub zostali ranni, byli związani z handlem narkotykami. Prawdopodobnie niektórzy zginęli, ponieważ rozpoznali sprawców. Jak oświadczył przedstawiciel policji, według zeznań rannych, chociaż mordercy uciekli do Paragwaju, wszyscy zabójcy są związanymi z handlem narkotykami Brazylijczykami. Policja już zaczęła ich ścigać.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Zabili kolejnego szefa partyzantów

wtorek, 23 września 2008 4:32

Minister obrony Kolumbii, Juan Manuel Santos, potwierdził, że w niedzielnym bombardowaniu wojsku udało się zabić jednego z ważnych dowódców FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), Jesusa Agudelo Rodrigueza, pseudonim „El Paisa", który dowodził 34 Frontemtej marksistowskiej partyzantki. Był on min. oskarżony o udział w zamordowaniu byłego gubernatora stanu Antioquia, Guillermo Gaviria, oraz byłego ministra obrony, Gilberto Echeverry, podczas nieudanego odbicia ich przez wojsko z rąk FARC w 2003 roku. Był również oskarżony o udział w około 500 innych zabójstwach i około 400 porwaniach, w tym o zabójstwo matki ministra oświaty, Cecilii Maria Velez. Rząd kolumbijski ofiarował za jego głowę premię 500 tys. dolarów.

 

Oprócz Rodrigueza wojsku udało się zabić w bombardowaniu również innych partyzantów, ale minister nie podał konkretnej liczby. Przechwycono również jego komputer. Według Santosa, zabicie go było ciężkim ciosem zadanym FARC.

 

Przypomnijmy, że w krótkim czasie partyzanci stracili kilku ważnych swoich przywódców, a wielu analistów wręcz twierdzi, że FARC przechodzą przez najgorszy okres w swojej historii od założenia ich w 1964 roku. Tylko w ostatnich miesiącach zmarli: sławny założyciel FARC, Manuel Marulanda, „Tirofijo" (zmarł w marcu na zawał serca), numer 2, Raul Reyes (zabity 1 marca w ataku na bazę partyzantów na terytorium Ekwadoru), Ivan Rios (członek sekretariatu FARC; zabity przez osobistego ochraniarza) i Martin Caballero (członek głównego sztabu FARC; stał na czele 37 Frontu FARC; zabity pod koniec października 2007 r.). Poza tym w lipcu  FARC straciły 15 swoich najważniejszych więźniów, w tym Ingrid Betancourt i trzech Amerykanów, którzy zostali uwolnieni przez akcję wywiadu kolumbijskiego (przy pomocy USA, Izraela, itd.), a których FARC chciała wymienić na około pięciuset swoich własnych członków, przebywających w więzieniach kolumbijskich i USA.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Znaleziona mumia kobiety w ciąży

piątek, 19 września 2008 17:15

Peruwiańscy archeologowie odkryli w Lambayeque mumię kobiety w ciąży, która w czasach przedkolumbijskich została złożona w ofierze. Archeologowie zdziwili się swoim odkryciem, bo chciaż składanie ofiar z ludzi było w tamtych czasach czymś dosyć zwyczajnym, to jednak z powodu wielkiej czci dla płodności Indianie raczej nigdy nie składali w ofierze kobiet w ciąży.

 

W tym samym miejscu odkryto również ciała dziewięciu innych kobiet. Reportaż z odkrycia można obejrzeć na stronie BBC:

www.bbc.co.uk/portuguese/pop/080918_video_peru_pop.shtml

 

Nie tak dawno peruwiańscy archeologowie dokonali również cennych odkryć w ruinach Cahuachi, na południe od Limy, należących do kultury Nazca. Odkryto materiał, ceramikę i ciała dwóch złożonych w ofierze osób.

 

Innego jeszcze niedawnego odkrycia dokonano w ruinach Sacsayhuaman, w pobliżu Cuzco. Znaleziono tam osiem grobów z  ponad 20 szkieletami osób, które również mogły zostać złożone w ofierze bogom.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Ufa w ugodę z Brazylią

środa, 17 września 2008 23:49
 

Prezydent Paragwaju, Fernando Lugo (były biskup rzymskokatolicki), wyraził swoje zaufanie, że Brazylia zgodzi się na nowe negocjacje w sprawie wykorzystania zysków z potężnej elektrowni wodnej Itaipu, zarządzanej teoretycznei przez obydwa kraje.

 

Przebywający w Brazylii Lugo spotkał się w São Paulo z brazylijskimi przedsiębiorcami, skąd ma udać się do stolicy, Brasilii, gdzie spotka się z prezydentem Luiz Inacio Lula da Silva.

 

Lugo naciska, że ugoda może zostać zmieniona. Przedstawiciele jego rządu już rozmawiali na ten temat z doradcą prezydenta Brazylii do spraw międzynarodowych, Marco Aurelio Garcia. "Istnieje wola wyrażona przez prezydenta Luiz Inacio Lula da Silva, aby znaleźć nowe sposoby podejścia do sprawy energii. Jesteśmy otwarci na swobodny i szczery dialog", powiedział dziennikarzom prezydent Paragwaju.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Rozdają ziemię

środa, 17 września 2008 23:48
 

Komunistyczny rząd kubański zaczął w środę rozdzielać leżącą odłogiem ziemię, dając ją w dzierżawę rolnikom, aby ci czym prędzej zaczęli ją uprawiać, produkując żywność, której brakuje na Kubie po niszczącym przejściu huraganów Ike i Gustav. Tysiące rolników ustawiło się w kolejkach przez lokalnymi urzędami, aby złożyć podanie o przydzielenie im ziemi.

 

Wydzierżawienie ziemi osobom prywatnym prezydent Kuby, Raul Castro (brat Fidela), zaakceptował w lipcu w ramach zaczętych przez siebie od lutego zmian. W kraju, gdzie połowa ziem uprawnych nie jest właściwie wykorzystanych Raul Castro ogłosił produkcję żywności jako sprawę najwyższej wagi dotyczącą bezpieczeństwa narodowego.

 

Ziemie są dzierżawione na dziesięć lat, przy czym można będzie później ją przedłużyć. Każdy rolnik może wydzierżawić najwyżej 13,42 hektarów, przy czym ci, którzy już mają ziemię lub dzierżawę, mogą razem posiąść najwyżej 40,26 hektarów. Dzierżawiący będą płacić podatki (jeszcze nie wiadomo jakie), przy czym nie mogą dzierżawionej ziemi ani sprzedać, ani wynająć innej osobie.

 

W tym roku Kuba wyda 2,5 miliarda dolarów USA na zakup żywności zagranicą, o 1,1 miliarda więcej, aniżeli w 2007 roku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Kazał zabić z więzienia?

środa, 17 września 2008 18:32
 

W Brazylii działają różne dobrze zorganizowane, silne grupy przestępcze. W stanie Rio de Janeiro najsilniejszą grupą jest Comando Vermelho (Czerwone Dowództwo).

 

Jak podał dzisiaj sekretarz bezpieczeństwa Rio de Janeiro, José Mariano Beltrame, w faveli Grota, w tzw. regionie Complexo Alemão, znaleziono zwęglone ciała czterech osób. W chwili obecnej około 800 policjantów zajmuje favelę sprawdzając, czy przywódcy Comando Vermelho kazali zabić stojącego tam na czele handlarzy narkotyków Antonio Carlosa de Jesus Ferreira, przezwisko „Tota", oraz innych członków jego bandy. Problem w tym, że przywódcy Comando Vermelha znajdują się w więzieniu, więc nakaz został prawdopodobnie wydany przez nich za pośrednikiem adwokatów, członków ich rodzin, itd. Jednym z tych, który mógł wydać ten rozkaz, jest Fernandinho Beira-Mar, schwytany niegdyś w obozie FARC na Kolumbii.

 

Podczas dzisiejszej akcji policja zabiła dwóch przestępców, przy czym jeden policjant, Alexandre Gomes, również otrzymał strzał w głowę. Policja przejęła także trzy karabiny maszynowe, amunicję i narkotyki.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Przestępcy odpowiedzialni za zamach

środa, 17 września 2008 14:12
 

Zamach przy użyciu granatów w Dniu Niepodległości w Morelia, w którym zginęło 7 osób i 101 zostało rannych, był dziełem zorganizowanych grup przestępczych, oświadczył gubernator stanu Michoacán, Leonel Godoy. Stan ten jest uznawany jako jedna z twierdz handlarzy narkotyków.

 

Prezydent Meksyku, Felipe Calderón, obiecał już, że siły zbrojne natychmiast zareagują na ten zamach, a zarazem zwrócił się z prośbą do ludności, aby dostarczyły siłom bezpieczeństwa odpowiednich informacji, by te mogły ukarać owych „prawdziwych zdrajców, nie mających najmniejszego szacunku do bliźniego, ani do ojczyzny".

 

Dzień Niepodległości, albo „Okrzyk Niepodległości", świętuje się w Meksyku 15 września, wspominając 15 września 1810 roku, kiedy to „okrzyk" w małej miejscowości Dolores, stan Guanajuato, rozpoczął trwającą następnie przez dziesięć lat wojnę niepodległościową przeciw Hiszpanii.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Przechwycili 6 ton kokainy

środa, 17 września 2008 13:56
 

Ministra do spraw Bezpieczeństwa Kostaryki, Janina Del Vecchio, powiadomiła dziennikarzy o przechwyceniu na wodach międzynarodowych małego, 22 metrowego okrętu płynącego z szybkością do 10 węzłów tuż pod powierzchnią wody, z 6 tonami kokainy i z 4 Kolumbijczykami na pokładzie. Okręt został przechwycony przez statek patrolowy z załogą złożoną z policjantów z USA i Kostaryki.   

 

Po raz pierwszy tego typu okręt podwodny przechwycono w pobliżu Kostaryki z 1 toną kokainy w 2006 roku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Napięcie w Santa Cruz

środa, 17 września 2008 13:38
 

Politycy z najbogatszego miasta Bolowii, Santa Cruz de La Sierra, głosami gubernatora, Rubena Costas, i przewodniczącego Komitetów Obywatelskich, Branko Marinkovica, ostrzegają swoich zwolenników, aby ci nie dali się sprowokować przez chłopów, zwolenników prezydenta Evo Moralesa, którzy blokują miasto, nie pozwalając na jego zaopatrzenie, ale w środę chcą zlikwidować blokady i pomaszerować w kierunku centralnego placu miasta Santa Cruz. Tymczasem przywódca około 5 tys. chłopów, Joel Guarach, stwierdził, że ruch chłopski jest pokojowy, ale zarazem ostrzega, że jeśli ich ruszą, to chłopi zareagują.

 

Wśród ataków przywódców autonomistów z Santa Cruz słychać głosy sprzeciwu, że nie dadzą sobie narzucić kultury i języka Indian, a zarazem twierdzą iż prezydent Evo Morales jest jedynie biednym Indianinem, który podporządkowuje się temu co prezydent Wenezueli, „małpa Chavez, nakazuje".

 

Na ścianach  i murach można również przeczytać najróżniejsze zdania: w centrum miasta przeciwne Moralesowi, często bardzo obraźliwe, a na przedmieściach już raczej mu przychylne. Najbliższe dni zdecydują czy dla Boliwijczyków nadszedł czas pokoju i dialogu, czy też wprost przeciwnie, czas konfrontacji i może nawet liczenia dalszych rannych i zabitych.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Trzęsienie ziemi w Peru

środa, 17 września 2008 1:03
Trzęsienie ziemi o sile 4,4 stopni w skali Richtera dotknęło we wtorek z rana peruwiańskie miasto Chimbote, około 440 km. od Limy.  Centrum trzęsienia ziemi miało miejsce dokładnie 45 km. od miejscowości Samanco, w departamencie Ancash. Nie ma wiadomości o ofiarach w ludziach.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Pacyfikacja Pando

środa, 17 września 2008 0:55
Gubernator departamentu (stanu) Pando w Boliwii, Leopoldo Fernandez, został aresztowany za nieposłuszeństwo prezydentowi Evo Moralesowi, który nakazał wprowadzenie tam stanu wyjątkowego. Fernandez został izolowany i nie wiadomo, gdzie jest przetrzymywany. Na jego miejscu departamentem w jego stolicy, Cobija, zarządza minister prezydencki, prawa ręka Moralesa, Juan Ramón Quintana, który stara się spacyfikować region graniczny z Brazylią, gdzie zamordowano 16 Indian, chłopów popierających prezydenta Moralesa.  Quintana już jednak zapowiedział, że w najbliższych godzinach zostanie wyznaczony przez Moralesa nowy, tymczasowy zarządca Pando.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Obywatele USA mają opuścić Boliwię

środa, 17 września 2008 0:45
 

Rząd USA wezwał swoich obywateli, którzy przebywają na terytorium Boliwii, aby ci opuścili ten kraj, najlepiej odlatując w środę wynajętym przez Departament Stanu USA samolotem z La Paz do Limy (Peru).

 

Również ci członkowie ambasady USA w Boliwii, których obecność tam nie jest potrzebna, oraz członkowie ich rodzin otrzymali pozwolenie na opuszczenie tego kraju. Zawieszono także działalność ochotników z Korpusu Pokojowego w Boliwii.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

34 podróże w dwadzieścia miesięcy

wtorek, 16 września 2008 17:43
 

Prezydent Nikaragui, Daniel Ortega, objął rządy 10 stycznia 2007 roku i już odbył 34 podróże zagraniczne.  Najczęściej, gdyż już pięć razy, przebywał oficjalnie w Wenezueli oraz trzykrotnie w Hondurasie.  Jak podaje gazet „El Nuevo Diario" z Managui poprzednik Ortegi, Enrique Bolaños (2002 - 2007) odbył w pięć lat sześćdziesiąt zagranicznych podróży.  

 

W swoich podróżach Ortedze towarzyszą jego żona, Rosario Murillo, ich ośmioro dzieci, wnuki oraz narzeczeni ich córek. Latają oni samolotem wypożyczonym przez przywódcę libijskiego, Muamara Kadafi´ego, przywódcę Wenezueli, Hugo Chaveza, albo w samolocie wynajętym w pewnej firmie meksykańskiej.

 

Opozycja nikaraguańska nazywa Ortegę „chronicznym turystą" oraz oskarża go o łamanie Konstytucji i praw swojego kraju, zabierając w podróże całą swoją rodzinę, przy czym z podróży tej Nikaragua nie ma mieć większego pożytku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Wybuch w Meksyku

wtorek, 16 września 2008 14:32
Każdego roku w najważniejszych miastach Meksyku obchodzi się tzw. „Okrzyk Niepodległościowy”. W poniedziałek wieczorem na Placu Melchora Ocampo w mieście Morelia, stolicy stanu Michoacan, doszło do wybuchu bomby, która zabiiła trzy osoby i raniła inne pięćdziesiąt. Gubernator stanu, Leonel Godoy, oraz prezydent Meksyku, Felipe Calderón, potępili wybuch i nakazali przeprowadzenie dochodzenia oraz znalezienie winnych.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Kuba prosi USA o zawieszenie embarga

wtorek, 16 września 2008 14:24
 

Komunistyczny rząd kubański zwrócił się z prośbą do władz USA, aby te zawiesiły nałożone na Kubę embargo, przynajmniej na sześć miesięcy, umożliwiając wyspie przezwyciężyć skutki ataku ostatnich dwóch huraganów. Z drugiej jednak strony, w komunikacie opublikowanym w dzienniku „Granma", Kuba dziękuje za ofiarowaną jej przez USA pomoc, ale nie może jej przyjąć „od kraju, który stosuje wobec nas blokadę". Zarazem rząd kubański jest gotów zakupić od USA towary i materiały, których potrzebuje, eksportowane zazwyczajowo przez firmy amerykańskie.

 

Kubańczycy również proszą, aby rząd USA pozwolił bankom i prywatnym instytucjom udzielenie Kubie kredytów, które by umożliwyły dokonanie owych zakupów.

 

Na początek rząd USA zaofiarował Kubie pomoc w wysokości 100 tys. dolarów, z możliwością zwiększenia tej sumy, zgodnie z awaliacją dokonaną przez ekipę wysłaną przez USA na wyspę Raula i Fidela Castro. Kubańczycy jednak odrzucili możliwość przybycia do nich amerykańskiej ekipy humanitarnej.

 

Kuba już otrzymała pomoc od wielu krajów Ameryki Łacińskiej i Europy. USA nałożyły embargo na Kubę w 1962 roku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Rosyjskie samoloty w Ameryce Południowej

wtorek, 16 września 2008 14:07
 

Dwa strategiczne rosyjskie bombowce Tu-160 (Blackjack), które w środę przyleciały do Wenezueli, odbyły swój trzeci lot patrolowy ponad neutralnymi wodami Atlantyku, wzdłuż Ameryki Południowej. Wylatując z wenezuelańskiej bazy lotniczej „El Libertador", poleciały w kierunku Brazylii, ogólnie przebywając w powietrzu przez sześć godzin.  W poprzednich dwóch lotach patrolowych samoloty patrolowały wody Morza Karaibskiego.

 

Według Rosjan podczas lotów na pokładzie samolotów nie było broni atomowej. Dla samego prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza, przybycie rosyjskich samolotów jest „gestem braterstwa i poparcia", co powinno dać Wenezueli „więcej bezpieczeństwa".

 

Rosja już powiadomiła o wysłanie na Karaiby również okrętów wojennych, aby te pod koniec roku wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach z marynarką wojenną Wenezueli na wodach Atlantyku. W tych ćwiczeniach powinny uczestniczyć pancernik atomowy „Piotr Wielki", fregata do zwalczania okrętów podwodnych „Admirał Chabanenko" oraz okręty ratunkowy i z paliwem, okręt-cysterna.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Jednoznaczne poparcie

wtorek, 16 września 2008 6:00
 

Szczyt przywódców państw należących do Zjednoczenia Narodów Ameryki Południowej (Unasul), do którego doszło w poniedziałek w Santiago, Chile, skończył się po sześciu godzinach obrad jednoznacznym poparciem dla rządu boliwijskiego Evo Moralesa. Przyjęty tekst odrzuca jakąkolwiek możliwość dokonania podziału terytorium Boliwii.

 

W spotkaniu wzięło udział dziewięciu prezydentów. Zdecydowali się oni na stworzenie otwartej komisji, którą ma koordenować prezydent Chile, mającej towarzyszyć aktualnie toczącym się negocjacjom pomiędzy rządem i opozycją Boliwii.

 

Pomiędzy innymi decyzjami prezydenci potępili morderstwo dokonane na 18 indiańskich chłopach w Porvenir, region Cobija, w departamencie Pando, decydując się również, aby na prośbę rządu boliwijskiego wysłać tam specjalną komisję, mającą zbadać przebieg ataku, który doprowadził do tych śmierci. Jak oświadczył jednak również minister spraw zagranicznych Peru, Jose Antonio Garcia Belaúnde, komisja sprawdzi również inne, razem około 30 przypadków gwałtownej śmierci w regionie Pando w tych dniach.

 

Dokument podpisali następujący prezydenci: Luiz Inácio Lula da Silva (Brazylia), Tabaré Vázquez (Urugwaj), Evo Morales (Bolíwia), Cristina Kirchner (Argentyna), Fernando Lugo (Paragwaj), Alvaro Uribe (Kolumbia), Rafael Correa (Ekwador), Hugo Chávez (Wenezuela) i Bachelet (Chile).


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Pożar w Argentynie

wtorek, 16 września 2008 5:43
W Los Cardales, Argentyna, w luksusowym hotelu francuzkiej sieci Sofitel, grupa Accor, wybuchł w poniedziałek pożar. Jedna osoba (pracownik hotelu) została odwieziona do szpitala, a dwie inne uważa się za zaginione. Liczący 180 pokoi hotel miano otworzyć w październiku.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Gaszą wielki pożar

poniedziałek, 15 września 2008 22:56
Władze meksykańskie poinformowały, że dzięki pomocy wojska udało się już poddać kontroli 60% wielkiego pożaru, jaki wybuchł pod koniec tygodnia w Rezerwacie Sian Ka´an na Karaibach. Ogień już zniszczył 4.500 hektarów rezerwatu, który znajduje się na terenie jakby powiatów (municipios) Felipe Carrilo Puerto i José María Morelos, obejmując obszar 650 tys. hektarów ziemi i morza. Wewnątrz rezerwatu znajduje się również około 23 starożytnych (liczących przynajmniej 2300 lat) stanowisk archeologicznych.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  467 097  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O mnie

Mirek, Polak w Brazylii, zonaty z Brazylijka, osiadly w stanie Bahia.
Moje blogi:
http://bahia.bloog.pl
http://latynowska.bloog.pl
http://latynosi.bloog.pl
http://cantocristiano.bloog.pl
http://latynoskie.bloog.pl
http://latynowska2.bloog.pl
e-mail: zimne@wp.pl

O moim bloogu

Wiem już o istnieniu przynajmniej dwóch blogów w języku polskim, które zajmują się tematyką Ameryki Łacińskiej. Widzę jednak, że nawet dwieście takich miejsc w internecie nie ukazałoby całej rzeczywis...

więcej...

Wiem już o istnieniu przynajmniej dwóch blogów w języku polskim, które zajmują się tematyką Ameryki Łacińskiej. Widzę jednak, że nawet dwieście takich miejsc w internecie nie ukazałoby całej rzeczywistości tego kontynentu, więc postanowiłem dołączyć się do wspomnianych i innych, nieznanych mi inicjatyw. Obiecuję informować w miarę moich skromnych możliwości o niektórych wydarzeniach z miejscowej polityki, kultury, sportu i w ogóle z życia publicznego tego kontynentu, na którym żyję już od ładnych kilkunastu lat.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Argentyna

Boliwia

Brazylia

Chile

Dominikana

Ekwador

Gwatemala

Honduras

Kolumbia

Kostaryka

Kuba

Latynosi w USA

Meksyk

Muzyka

Nikaragua

Panama

Paragwaj

Peru

Portoryko

Prasa Miedzynarodowa

Rózne

Salwador

TELEWIZJA I RADIO

Ulubione

Urugwaj

Wenezuela

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 467097

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl